Historia liczenia kart w Blackjacku czyli grze karcianej Oczko

Popularna gra w oczko w kasynie nabiera nowego znaczenia! Blackjack czylo Oczko jest jedną z najbardziej przynoszących zyski gier kasynowych i prawdopodobnie jedyną, w której można wygrywać regularnie.

Co prawda blackjack jest wciąż grą losową, jednak jest wiele systemów gry, dzięki którym możemy zmusić statystyki by pracowały na naszą korzyść. W 1956 roku, grupa statystyków: Baldwin, Cantey, Maisel i McDermott opublikowała w „Journal of the American Statistical Association” – rekomendacje do gry w 21, czyli pierwszą wersję strategii podstawowej.

W roku 1962, dr Edward O. Thorp, profesor matematyki w New Mexico State University opublikował książkę pod tytulem Beat the Dealer: A Winning Strategy for the Game of Twenty-One. Thorp zauważył, że gdy w talii pozostaje do rozdania więcej dziesiątek, figur i asów gracz ma większą szansę na wygraną, natomiast niskie karty, a szczególnie 5-tki i 6-stki są pomocne dla kasyna.

Podczas pisania książki, Dr Thorp użył komputera IBM 704 w Massachusetts Institute of Technology, dzięki któremu obliczył on szczegóły strategii podstawowej i efekty liczenia kart. W 1963 roku książka o BlackJacku “Beat the Dealer” weszła na pierwsze miejsce bestselrów na liście „New York Times”. Jej popularność sprawiła, że BlackJack stał się najbardziej popularną grą w Las Vegas.